M W

İçinizde Aslında Gizli Bir Şair Var...Şiir Yazmanın Püf Noktaları..:) Uyeolyn

Join the forum, it's quick and easy

M W

İçinizde Aslında Gizli Bir Şair Var...Şiir Yazmanın Püf Noktaları..:) Uyeolyn

M W

Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.
M W

5 posters

İçinizde Aslında Gizli Bir Şair Var...Şiir Yazmanın Püf Noktaları..:)

linkinpark_sirena
    linkinpark_sirena
    Saygınlık Kazanmış Kişi
    Saygınlık Kazanmış Kişi

Hayat boyu öğrenci...
    Kadın Mesaj Sayısı400
    Büyü Gücü491
    Güç11
    Yaş38

İçinizde Aslında Gizli Bir Şair Var...Şiir Yazmanın Püf Noktaları..:) Empty İçinizde Aslında Gizli Bir Şair Var...Şiir Yazmanın Püf Noktaları..:)

Mesaj tarafından linkinpark_sirena Paz Mart 28, 2010 9:26 pm

-Alıntıdır-
    9 derste şiir yazma
    Sevgili arkadaşlar son dönemde şahsıma yöneltilen
    hocam biz de şair olmak istiyoruz ama nasıl olacak
    bize yardım et, biz de şair olalım

sorularının çok yoğun gelmesi üzerine aşağıdaki yazıyı kaleme almaya karar verdim.

Şimdi 9 derste İbrahim Sadri gibi,Ahmet Selçuk İlkan gibi şiir nasıl yazılır bunu analizini yapacağız. Buradaki dersleri dikkatle takip ederek siz de şair olabilirisiniz ve toplumda bu kimliğinizle de ön plana çıkabilirsiniz.

Ders 1: Bolca anlamsız tamlamalar kullanacağız. Yalnızlığımın rıhtımı, gökkuşağının umarsızlığı, serkeşliğimin bohemi gibi tamlamalar en can alıcı noktamız bu anlamsız ve derin tamlamaları bolca kullanabilirsiniz.

Ders 2: Devrik cümle. Bu çok önemli, yazacağımız şiirin kesinlikle yüklemi sonda olmayacak. (Aslında hiç yüklem kullanmasanız daha iyi). Şimdi buraya kadar gördüğümüz derslerle bir şiir yazalım.

Sevgilim hayal ettim ben seni
    Yalnızlığımın rıhtımında, ay ışığının bağırtısında

(Bağırtı kelimesi uydurulmuştur anlamı yoktur,amaç da odur zaten,
    Birinci mısra devrik cümledir, ikinci mısrada yüklem zaten yoktur.)

Ders 3: Bizim hedef kitlemiz her ne kadar sevgiliyse de biz sadece sevgiliye odaklanmamalıyız. Ufkumuzu geniş tutmalıyız. Konu her şeyde vardır arkadaşlar çiçekte,böcekte,ısırılmış silgide… Sınırlamamaktan kastım bu. Her şey konumuzun alanına girebilir.

Ders 4: Çocuksu ifadeler her zaman pirim yapar. Bunun için hiç çekinmeden çocukluğumuza dair anılarımızı konumuza dahil edebiliriz. Mesela komşumuzun bahçesinden çaldığımız erikler, cebimize doldurduğumuz lokumlar bizim konumuz olabilir.

Şimdi buraya kadar öğrendiklerimizle bir şiir daha yazalım.

Sevgilim bir kertenkelenin kanadında buldum ben seni
    Ve gökyüzü kadar böğürtkendin
    Sen benim tetriste beklediğim çubuktun belki de
    Halil amcanın bahçesinden çaldığım eriğin çekirdeğiydi gözlerin.

Ders 5: Şiirimizde dizenin, hecenin, kafiyenin yeri yok. Bunun için bir kelime hatta bir hece bile bizim dizemiz olabilir.

Ders 6: Çok doğal olunacak. Kendi kendimize yaptığımız abukluklar bizim en önemli konumuz.

Buraya kadar öğrendiklerimizle bir şiir daha yazalım.
    Güzel
    gözlü
    yarim
    Ben seni çekirdekleri ağzıma doldurup toptan yerken hayal ettim
    Ve annem mutfakta yokken sürahiyi kafama diktiğimde…

Ders 7: Şair adam çok zengin değildir. Parası yoktur ve bunu vurgulamaktan kaçınmaz.

Örnek şiir:
    Sevgilim çok zenginim ben
    cebimdeki son 50 kuruşla güvercinlere yem aldım.
    Sana da yüreğimin,kalbimin derinlerini açtım.

Burada o mesajı gayet iyi veririz. paramız yok ama yüreğimiz zengin.

Ya da:
    Ben seni sevdim, çaycıya gelen iki şekerin birini verirken …

Ders 8: Şair dediğin sulu göz adamdır. Yerli yersiz ağlayabilir.

Sevgilim ağladım ben balık tutarken dün
    Ve ayakkabımı giyerken
    Yıldızları armağan ettim ben sana
    Gözyaşlarımın damlalarında
    (Son iki dizede fakir olduğumuzu tekrar vurguladık ki sevgili sonra –sen fakirmişsin,neden söylemedin. demesin. Biz baştan söyleyelim)

Ders 9: Buraya kadarki konuları iyice pekiştirerek artık siz de iyi bir şair olabilirsiniz. Evet artık şairsiniz. Ama iş tabi bununla bitmiyor. Haydaaa… Hocam hani bitmişti demeyin. Sırada bu yazdığımız şaheseri okumaya geldi. Bu yazdığınız okumadan karşınızdaki kişiyi nasıl etkileyeceksiniz? Etkili bir okuma yöntemiyle bütün yazın kusurları kapanır arkadaşlar. Bunun için.

1-Uzaklara bakacağız şiiri okurken. Dalıp gideceğiz. Bizim bu garip halimiz sevgiliyi bir parça olsun konudan uzaklaştırır ve zaten içler acısı olan şiirimizi bir parça olsun ikinci plana itebilir.

2-Gözlerimizi kırpıştıracağız: Zaten uzaklara dalıp gitmiş olan gözlerimizi kırpıştırarak da okursak yeme de yanında yat olur.

3-Şiiri okurken sol elimizde eğer kâğıt varsa, sağ elimiz hafifçe yumruk yapılacak ve uzaklardan alıp göğsümüze doğru çekmek suretiyle o romantik hava ikiye katlanacaktır.

4-Suratımızdaki garip bir tebessüm de her zaman işe yarar.

5-Şiiri okurken baktık ki sevgili konuyu takip etmeye başladı ve anlamsız anlamsız suratımıza bakıyor birden bire sesimizi yükseltmek suretiyle ilgiyi başka yöne çekebiliriz. Bu durum bizi bir süre daha idare eder.

Evet sevgili dostlar artık 9. dersi de tamamladıysanız siz de şairsiniz demektir. Her yerde şiir yazabilir. Şairlik hakkında ahkam kesebilirsiniz.
    Cliff_Burton
    Cliff_Burton
    Savaşçı Üye
    Savaşçı Üye

Erkek Mesaj Sayısı103
    Büyü Gücü123
    Güç8
    Yaş34

İçinizde Aslında Gizli Bir Şair Var...Şiir Yazmanın Püf Noktaları..:) Empty Geri: İçinizde Aslında Gizli Bir Şair Var...Şiir Yazmanın Püf Noktaları..:)

Mesaj tarafından Cliff_Burton Paz Mayıs 09, 2010 3:33 pm

asdaswqe...Güzel dersmis xD Simdi şair olduk öylemi..
    linkinpark_sirena
    linkinpark_sirena
    Saygınlık Kazanmış Kişi
    Saygınlık Kazanmış Kişi

Hayat boyu öğrenci...
    Kadın Mesaj Sayısı400
    Büyü Gücü491
    Güç11
    Yaş38

İçinizde Aslında Gizli Bir Şair Var...Şiir Yazmanın Püf Noktaları..:) Empty Geri: İçinizde Aslında Gizli Bir Şair Var...Şiir Yazmanın Püf Noktaları..:)

Mesaj tarafından linkinpark_sirena Paz Mayıs 09, 2010 4:10 pm

çok uzun bir yazı olduğunun farkındayım Very Happy ilk okuduğumda bana da pek sıcak gelmemişti ama bak en azından şair olmanın ilk adımını attık sayılır Razz Very Happy ..yani otoriterler öyle söylüyor Very Happy
    Cliff_Burton
    Cliff_Burton
    Savaşçı Üye
    Savaşçı Üye

Erkek Mesaj Sayısı103
    Büyü Gücü123
    Güç8
    Yaş34

Mesaj tarafından Cliff_Burton Paz Mayıs 09, 2010 4:14 pm

bence otoriteler bizi kandırıyor...uyutmaya calısıyorlar xD
    linkinpark_sirena
    linkinpark_sirena
    Saygınlık Kazanmış Kişi
    Saygınlık Kazanmış Kişi

Hayat boyu öğrenci...
    Kadın Mesaj Sayısı400
    Büyü Gücü491
    Güç11
    Yaş38

Mesaj tarafından linkinpark_sirena Paz Mayıs 09, 2010 4:16 pm

ya onların işi o zaten Very Happy milleti oyalamak Razz ama denemekte fayda var Razz
    Cliff_Burton
    Cliff_Burton
    Savaşçı Üye
    Savaşçı Üye

Erkek Mesaj Sayısı103
    Büyü Gücü123
    Güç8
    Yaş34

Mesaj tarafından Cliff_Burton Paz Mayıs 09, 2010 4:24 pm

bana göre degil gibi duruyor Very Happy
    linkinpark_sirena
    linkinpark_sirena
    Saygınlık Kazanmış Kişi
    Saygınlık Kazanmış Kişi

Hayat boyu öğrenci...
    Kadın Mesaj Sayısı400
    Büyü Gücü491
    Güç11
    Yaş38

Mesaj tarafından linkinpark_sirena Paz Mayıs 09, 2010 4:28 pm

Very Happy adamlar oturup düşünmüş yazmışlar Very Happy emeklerine yazık Razz Very Happy Very Happy
    Cliff_Burton
    Cliff_Burton
    Savaşçı Üye
    Savaşçı Üye

Erkek Mesaj Sayısı103
    Büyü Gücü123
    Güç8
    Yaş34

Mesaj tarafından Cliff_Burton Paz Mayıs 09, 2010 4:31 pm

xD insan bos olmasın işte Böyle oluyor xD tıpkı benim gibi
    merlinimm
    merlinimm
    Deneyimli Üye
    Deneyimli Üye

Kadın Mesaj Sayısı44
    Büyü Gücü44
    Güç0
    Yaş29

Mesaj tarafından merlinimm Paz Mayıs 09, 2010 4:38 pm

bn şiir yazıorum öğretmenlerim de bilio ve beeniolar ama maalesef kafiyeli yazamıorum Sad
    Cliff_Burton
    Cliff_Burton
    Savaşçı Üye
    Savaşçı Üye

Erkek Mesaj Sayısı103
    Büyü Gücü123
    Güç8
    Yaş34

Mesaj tarafından Cliff_Burton Paz Mayıs 09, 2010 4:41 pm

zaman gelir o da olur...hayatta neler olmuyorki ! (:
    linkinpark_sirena
    linkinpark_sirena
    Saygınlık Kazanmış Kişi
    Saygınlık Kazanmış Kişi

Hayat boyu öğrenci...
    Kadın Mesaj Sayısı400
    Büyü Gücü491
    Güç11
    Yaş38

Mesaj tarafından linkinpark_sirena Paz Mayıs 09, 2010 4:45 pm

kafiyeli olmasınıın bir önemi yok..Smile bak içinden geldiğin gibi yaz.. Orhan Veli 'nin yaptığı gibi Smile
    Cliff_Burton
    Cliff_Burton
    Savaşçı Üye
    Savaşçı Üye

Erkek Mesaj Sayısı103
    Büyü Gücü123
    Güç8
    Yaş34

Mesaj tarafından Cliff_Burton Paz Mayıs 09, 2010 4:50 pm

Çk dogru konustun dicemde..Kafiyesiz siir yazmakta usta işi biraz..
    linkinpark_sirena
    linkinpark_sirena
    Saygınlık Kazanmış Kişi
    Saygınlık Kazanmış Kişi

Hayat boyu öğrenci...
    Kadın Mesaj Sayısı400
    Büyü Gücü491
    Güç11
    Yaş38

Mesaj tarafından linkinpark_sirena Paz Mayıs 09, 2010 4:52 pm

usta işi ama marifet o ustalığın kendinde olduğunu keşfetmek Very Happy..bunu da nasıl yaparsın ? elbette ki yazarak Very Happy
    linkinpark_sirena
    linkinpark_sirena
    Saygınlık Kazanmış Kişi
    Saygınlık Kazanmış Kişi

Hayat boyu öğrenci...
    Kadın Mesaj Sayısı400
    Büyü Gücü491
    Güç11
    Yaş38

Mesaj tarafından linkinpark_sirena Paz Mayıs 09, 2010 4:52 pm

tabi yazıp yazıp çöpe attıklarının haddi hesabı olmaz o ayrı Very Happy Very Happy
    Cliff_Burton
    Cliff_Burton
    Savaşçı Üye
    Savaşçı Üye

Erkek Mesaj Sayısı103
    Büyü Gücü123
    Güç8
    Yaş34

Mesaj tarafından Cliff_Burton Paz Mayıs 09, 2010 4:57 pm

Efendime söyleyeyim bir nebzede olsa tedavülü takdim ettiler..Şahsı zatlarınızda telkin ettiginiz kelimelerin dogrulugunu tasdik ederim xD
    Fazla abartı oldu
    merlinimm
    merlinimm
    Deneyimli Üye
    Deneyimli Üye

Kadın Mesaj Sayısı44
    Büyü Gücü44
    Güç0
    Yaş29

Mesaj tarafından merlinimm Paz Mayıs 09, 2010 6:43 pm

bn kafiyeli şiir de yazmak istiyorum ama olmuyor en çok da divan edebiyatındaki aruz ölçüsü ilgimi çekiyor
    Cliff_Burton
    Cliff_Burton
    Savaşçı Üye
    Savaşçı Üye

Erkek Mesaj Sayısı103
    Büyü Gücü123
    Güç8
    Yaş34

Mesaj tarafından Cliff_Burton Paz Mayıs 09, 2010 8:13 pm

ozmn trtde yayınlanan pervaneler programını izlemeni tavsiye ederim..Divan edebiyatı hakkında bircok güzel satırlar okunuyor..Gazaliden tut yunus emreye kadar...
    merlinimm
    merlinimm
    Deneyimli Üye
    Deneyimli Üye

Kadın Mesaj Sayısı44
    Büyü Gücü44
    Güç0
    Yaş29

Mesaj tarafından merlinimm Ptsi Mayıs 10, 2010 6:15 am

teşekkür edrim önerdiin için
    linkinpark_sirena
    linkinpark_sirena
    Saygınlık Kazanmış Kişi
    Saygınlık Kazanmış Kişi

Hayat boyu öğrenci...
    Kadın Mesaj Sayısı400
    Büyü Gücü491
    Güç11
    Yaş38

Mesaj tarafından linkinpark_sirena Salı Mayıs 18, 2010 8:32 pm

Divan edebiyatına ilgin varsa eğer hariçten gazel diye bir program var trt de yine..ve divan edebiyatını halka sevdiren kişi İskender Pala bu programı sunuyor..ayrıca onun kitaplarını önerebilirim sana..her kitabi birbirinden güzeldir:)..
    linkinpark_sirena
    linkinpark_sirena
    Saygınlık Kazanmış Kişi
    Saygınlık Kazanmış Kişi

Hayat boyu öğrenci...
    Kadın Mesaj Sayısı400
    Büyü Gücü491
    Güç11
    Yaş38

Mesaj tarafından linkinpark_sirena Salı Mayıs 18, 2010 8:35 pm

Cliff_Burton demiş ki:Efendime söyleyeyim bir nebzede olsa tedavülü takdim ettiler..Şahsı zatlarınızda telkin ettiginiz kelimelerin dogrulugunu tasdik ederim xD
    Fazla abartı oldu

SmileSmile zat-ı alilerinize naçizane beyan buyurduğum kelamlar kabul buyrulmuşsa bahtiyar sayarım kendimi xD xD...
    qntkc
    qntkc
    Saygınlığı ve Efendiliği olan Kraliyet Üyesi
    Saygınlığı ve Efendiliği olan Kraliyet Üyesi

mutsuzum :(
    Kadın Mesaj Sayısı2706
    Büyü Gücü2729
    Güç6
    Yaş32

Mesaj tarafından qntkc C.tesi Haz. 05, 2010 12:25 pm

zaten yazıyodum artık daha bilinçli mi oldum desem ne desem İçinizde Aslında Gizli Bir Şair Var...Şiir Yazmanın Püf Noktaları..:) 805709
    Dreamer
    Dreamer
    Deneyimli Üye
    Deneyimli Üye

Kadın Mesaj Sayısı27
    Büyü Gücü33
    Güç1
    Yaş28

Mesaj tarafından Dreamer C.tesi Haz. 05, 2010 5:27 pm

paylaşım için ççççççooooookkkk teşekkürler sonunda güzel bir şiir yazabildim (komik ama güzel şiir oldu be) çok teşekkürler Smile
    linkinpark_sirena
    linkinpark_sirena
    Saygınlık Kazanmış Kişi
    Saygınlık Kazanmış Kişi

Hayat boyu öğrenci...
    Kadın Mesaj Sayısı400
    Büyü Gücü491
    Güç11
    Yaş38

Mesaj tarafından linkinpark_sirena Paz Haz. 06, 2010 6:36 pm

qntkc demiş ki:zaten yazıyodum artık daha bilinçli mi oldum desem ne desem İçinizde Aslında Gizli Bir Şair Var...Şiir Yazmanın Püf Noktaları..:) 805709

Smile ben de öyle demiştim bu kılavuzu okuduktan sonra:)
    linkinpark_sirena
    linkinpark_sirena
    Saygınlık Kazanmış Kişi
    Saygınlık Kazanmış Kişi

Hayat boyu öğrenci...
    Kadın Mesaj Sayısı400
    Büyü Gücü491
    Güç11
    Yaş38

Mesaj tarafından linkinpark_sirena Paz Haz. 06, 2010 6:37 pm

Dreamer demiş ki:paylaşım için ççççççooooookkkk teşekkürler sonunda güzel bir şiir yazabildim (komik ama güzel şiir oldu be) çok teşekkürler Smile

Faydam dokunduysa ne mutlu bana:) asıl okuyup vakit ayırdığın için ben teşekkür ederim:)
    Dreamer
    Dreamer
    Deneyimli Üye
    Deneyimli Üye

Kadın Mesaj Sayısı27
    Büyü Gücü33
    Güç1
    Yaş28

Mesaj tarafından Dreamer Ptsi Haz. 07, 2010 12:11 pm

reca Very Happy

Design By Merlin World

Forum Saati Salı Ekim 01, 2024 6:53 pm